• Domov
  • Cenik
  • za računovodje
  • FAQ
  • pripelji kolega
  • Blog
  • Kontakt
PRIJAVA
2. septembra, 2019 by admin

KAKO USTANOVIM PODJETJE

KAKO USTANOVIM PODJETJE
2. septembra, 2019 by admin

Registracija podjetja

Ustanovitev s.p.:

Ustanovitev podjetja je v Sloveniji zelo poenostavljena, saj je mogoče celoten postopek registracije s.p. brezplačno izpeljati na eni izmed VEM točk. Tam bodo podjetje vpisali v poslovni register, za kar jim boste morali posredovati ime in skrajšano ime podjetja, sedež podjetja, dejavnosti, ki jih nameravate opravljati (glede na SKD), svoje osebne podatke (ime, priimek, naslov, EMŠO in davčno številko) in podatke o zakonitem zastopniku, ki je navadno ista oseba kot ustanovitelj podjetja. Kasneje pa vas bodo vpisali še v davčni register.

Zaposleni, študentje in upokojenci lahko razmislijo tudi o ustanovitvi popoldanske oblike s.p., ki za ustanovitelja predstavlja dopolnilno dejavnost. Postopek ustanovitve je enak kot pri običajnem s.p. Vendar pa se statusa v nekaterih točkah razlikujeta. Med drugim tudi po višini mesečnih prispevkov za socialno varnost, ki so pri popoldanskem s.p. bistveno nižji in znašajo od 30 do 130 evrov mesečno.

Ustanovitev d.o.o.:

Če razmišljate o ustanovitvi enosebne d.o.o. lahko to storite pri notarju v obliki notarskega zapisa ali pa se odločite za brezplačno registracijo prek portala e-VEM, za kar boste potrebovali kvalificirano digitalno potrdilo, posredovati pa jim boste morali tudi svoj EMŠO. Nato boste prek VEM obrazca prejeli akt o ustanovitvi, nakar boste morali vplačati osnovni kapital v višini najmanj 7500 evrov, kar je potrebno storiti še pred vpisom ustanovitve d.o.o. v sodni register.

Del osnovnega kapitala je mogoče vplačati tudi kasneje, vendar je v tem primeru registracija d.o.o. mogoča le pri notarju. Vseeno pa je pred vpisom ustanovitve d.o.o. v sodni register potrebno plačati vsaj četrtino osnovnega vložka v višini najmanj 7500 evrov.

Poleg omenjenih oblik podjetij obstajajo tudi druge možnosti. Med drugim za opravljanje opravljanje občasnih del kot so npr. varstvo otrok, kjer prihodki ne presegajo minimalne slovenske letne plače v minulem letu, zadostuje le vpis v seznam zavezancev, ki opravljajo osebno dopolnilno delo, na upravni enoti.

  1. Registracija dejavnosti

Ob registraciji podjetja je potrebno na AJPESU registrirati tudi dejavnost oziroma dejavnosti podjetja. Vse dejavnosti, ki jih lahko registriramo, najdemo v standardni klasifikaciji le-teh.

Družba lahko opravlja gospodarske posle samo v okviru dejavnosti, ki so vpisane v register dejavnosti. Poleg tega sme družba opravljati tudi vse posle, ki niso neposredno povezani z registrirano dejavnostjo, so pa potrebni za njen obstoj in opravljanje dejavnosti.

Pri ustanovitvi podjetja oziroma pri sestavljanju družbene pogodbe je potrebno paziti, da navedemo vse dejavnosti, za katere se predvideva, da jih bo družba kdaj v prihodnosti opravljala.

  1. Poslovni račun

Poslovni račun je skupna lastnost vseh podjetij, samostojnih podjetnikov ter vseh ostalih organizacij v Sloveniji. Med tem ko morajo imeti podjetja ter organizacije vsaj en transakcijski račun prek katerega plačujejo ter prejemajo denarna sredstva za posle, ki so povezani s podjetjem, za samostojne podjetnike to več ne velja. Decembra 2015 je bila s spremembami Zakona o davčnem postopku ukinjena obveznost, ki je samostojnim podjetnikom nalagala, da morajo poslovati preko ločenega bančnega računa. S  spremembo je bilo s.p.-jem omogočeno, da za svoje poslovanje uporabljajo isti račun, lahko tudi osebni. Slednje naj bi podjetnike razbremenilo stroškov vodenja dodatnega, poslovnega bančnega računa.

S poslovnim računom se podjetnik sreča v zelo zgodnji fazi poslovanja podjetja. Postopek odpiranja računa se namreč opravi po registraciji podjetja.

Postopek odpiranja poslovnega računa pri ustanovitvi s. p.:

  1. Podjetnik obišče (e-)VEM.
  2. Izpolni potrebne obrazce ter pridobi akt o ustanovitvi.
  3. Napoti se na izbrano banko ter odpre poslovni račun. Pri ustanovitvi s. p. se bančni poslovni račun odpre po tem, ko se opravi registracija podjetja na VEM točki, e-VEM ali pri notarju, oziroma točneje, ko AJPES pošlje potrdilo o registraciji podjetja (sklep o registraciji). S sklepom se podjetnik odpravi na eno izmed poslovnih bank. Ta mu določi skrbnika računa, ki podjetniku pomaga izpolniti vlogo za odprtje poslovnega računa.

Namesto odprtja novega poslovnega računa se podjetnik lahko odloči, da bo za namene poslovanja uporabljal že obstoječi transakcijski račun. V tem primeru na banki spremeni svoj račun vrste A (osebni), v račun vrste T (poslovni).

Postopek odpiranja poslovnega računa pri d. o. o.:

  1. Podjetnik obišče VEM točko ali notarja ter tam napravi akt o ustanovitvi podjetja ali družbeno pogodbo.
  2. Z aktom o ustanovitvi ali družbeno pogodbo se napoti na izbrano banko kjer na začasni račun vplača osnovni kapital.
  3. Podjetnik se nato vrne na VEM točko, kamor odnese potrdilo o plačilu osnovnega kapitala. Za tem se opravi vpis v sodni ter poslovni register.
  4. Ko od sodišča prejme sklep o registraciji, se podjetnik odpravi na banko, kjer je odprl svoj začasni račun. Sledi preoblikovanje depozitnega računa v poslovni račun.

Pa veliko sreče pri vstopu na lastno poslovno pot!

Previous articleKaj je KOBEINmini davčna blagajna

About The Blog

Nulla laoreet vestibulum turpis non finibus. Proin interdum a tortor sit amet mollis. Maecenas sollicitudin accumsan enim, ut aliquet risus.

Recent Posts

KAKO USTANOVIM PODJETJE2. septembra, 2019
Kaj je KOBEINmini davčna blagajna2. septembra, 2019
ZAKAJ KNJIGA VEZANIH RAČUNOV NI OPTIMALNA REŠITEV ZA IZDAJO RAČUNA V SKLADU Z ZAHTEVAMI FURS-A?2. septembra, 2019

Kategorije

  • KOBEINmini
  • Podjetništvo
  • Zakonodaja

Meta

  • Prijava
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

Davčna blagajna velikih
razsežnosti.

Kobeinmini je spletna aplikacija, ki vam bo olajšala prodajo, vodenje zalog in analizo poslovanja.

STRANI

  • Domov
  • Cenik
  • za računovodje
  • FAQ
  • pripelji kolega
  • Blog
  • Kontakt

Hitre povezave

  • Prevzem digitalnega potrdila
  • Prenesi interni akt

LOKACIJA

Poslovna enota Šempeter
Rimska cesta 115
3311, Šempeter v Savinjski dolini

Sedež podjetja
Usnjarska cesta 18
1275, Šmartno pri Litiji

KONTAKT

Povpraševanje in finance
01 898 77 20
info@kobein.eu

Tehnična podpora
040 283 328
podpora@kobein.euhttps://kobeinmini.ata-sistemi.si
Vse pravice pridržane © 2020
Privacy Policy
KOBEINMINI